Siber: BM’nin de dediği gibi müzakere masasında kadın olmalı!

Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, elli yıllık Kıbrıs sorununda konuşulmadık şey kalmadığını belirterek, “Eksik olan tek şey müzakere masasını yönetecek bir kadındır” dedi. Kimsenin dışarıdan müdahalelerle sorunlarımızı çözemeyeceğini Kıbrıs Türk halkının kendi sorunlarını çözme becerisi olduğunu kaydeden Siber, sınav gününün yakın olduğunu, 19 Nisan’dan kabuklarını kırarak çıkacaklarını belirtti. Yaşanılan her sorunun çözümü olduğunu ve bu çözümleri de Kıbrıs Türk halkının üreteceğini kaydeden Siber, halkın aşağılara çekilen özgüveninin tekrar yükseltilmesini kendine görev bildiğini belirtti.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber dün Kalavaç, Ergenekon, Görneç, Gönendere, Yıldırım, Yamaçköy, Mallıdağ, Sütlüce, Çamlıca, Güvercinlik, Dörtyol ve Korkuteli köylerini ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Siber’e Mağusa bölgesindeki köy ziyaretleri esnasında CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer ve Asım Akansoy, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, CTP Gençlik Örgütü Mağusa İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda partili eşlik etti. Siber, ziyaretleri esnasında yaptığı sohbetlerde bu seçimlerin ardından herkesi kucaklayan, hak, adalet ilkesiyle davranacak olan, gerek uluslararası alanda, gerek müzakere masasında, gerekse iç sorunlarda çözüm odaklı çalışmalar yapan bir anlayışın geleceğini belirtti.

ZAMANA OYNAMAYACAĞIZ, ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ
19 Nisan’da yapılacak olan seçimleri kazanmaları halinde mevcut Kıbrıs Türk liderliği gibi zamana oynamayacaklarını ve çözüm odaklı çalışacaklarının altını çizen CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Eroğlu’nun geçmiş yıllarda “Çözümsüzlük çözümdür” anlayışını savunduğunu ve 2004 yılında yapılan referanduma ‘Hayır’ dediğini hatırlattı. Kıbrıs Türk halkının artık güven veren, tutarlı ve dış dünyada görünür bir liderlik görmek istediğini vurgulayan Siber, “Müzakere masasında güçlü olmak için inandırıcı olmak lazım. Hem müzakere masasında bizi anlatan aktif ve enerjik bir liderlik, hem de içteki sorunlarımıza çözüm bulacak bir liderlik yaratacağız. Cumhurbaşkanlığı makamının itibarını yükselteceğiz” diye konuştu.

BM KARARI: MÜZAKERE MASASINDA KADIN OLMALI
Siber, BM Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararı gereğince çatışmaların önlenmesi, çözümlenmesi ve barışın sağlanmasındaki kadınların öneminin BM tarafından teyit edildiğini, barış ve güvenliğin korunması ve geliştirilmesine yönelik çabalara kadınların tam olarak dahil edilmesi ve ilgili kararların alınmasında rollerinin artırılması gerektiğini vurguladı. Siber, bu noktadan hareketle kadının müzakere masasında rolünün ne denli önemli olduğunu anlattı. Kıbrıs’ta barış anlaşmasının kadınların ihtiyaçlarına uygun olması gerektiğini de vurguladı. Siber, “Bu yola çıkarken yanımda her zaman kadınların gücünü hissettim. Dünyayı yeniden şekillendirmek için kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer alması gerektiğini savundum. Şimdi de iddialıyım… Müzakere masasına barış dili konuşan kadın bir liderin oturması tüm dengeleri değiştirecektir” dedi.