Tahsin Beyin demokrasiyi içine sindiremediği görülüyor

 CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun parti içerisindeki sandalyesi sallandıkça, CTP , Cumhurbaşkanı ve çözüm için oy kullanan Kıbrıs Türk halkına saldırmayı seçtiğine dikkat çekti…

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu demokrasiyi bir türkü içine sindirememekle suçladı. Ertuğruloğlu’nun CTP ve Cumhurbaşkanı Talat’a yönelik saldırgan tavırlarını değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri, şu görüşleri ortaya koydu:

“Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, UBP içinde sandalyesi sallandıkça pusulayı şaşırmış bulunmaktadır.

‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yamalanma riskiyle karşı karşıyayız. Bu dava ve bu davanın nasıl savunulması gerektiği konusunda hiçbir inancı ve bilgisi olmayan ekibin bilmesi gerekir ki, bu süreç kontrol altına alınmadığı takdirde davanın sahipsiz olmadığı görülecektir. Bu davanın sayın Talat ve CTP ekibinin insafına terk edilmeyeceği ortaya çıkacaktır.’ “Talat’ın özünde bir değişikliğe uğramadığı  görüşündeyim.’ ‘Cumhurbaşkanlığı sarayı, Sayın Talat’ın staj yapacağı bir makam değildir.’

Bu görüşler alt alta sıralandığında Tahsin Beyin demokrasiyi içine sindiremediği görülmektedir.

Cumhurbaşkanı’na ve CTP’ye hakaret edecek diye 2003’te, 2004’te ve 2005’te arka arkaya CTP, Talat ve çözümden yana oy kullanan Kıbrıs Türk halkına da hakaret etmektedir.

Kıbrıs sorunu sadece Tahsin beyin sorunu değil. Kıbrıs sorunu,Kıbrıs Türk halkının sorunudur. Sorunu çözmek için kimleri görevlendireceğine seçimler yolu ile halk kendisi karar vermektedir.  Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs sorunu temelinde ilk defa çok açık ve  derinliğine 2002’den 2004 Nisan’ına kadar tartışmış ve Annan Planını onaylamıştır. Bu onay, Tahsin Beyin karşı çıkmasına rağmen ve onu hükümetten alarak verilmiş bir onaydır.

Tahsin Beyin Kıbrıs sorunu ile ilgili ne bilip ne bilmediği, Kıbrıs Rum tarafını tüm Kıbrıs adına AB üyesi yapan hükümetin Dışişleri Bakanı olmasından anlaşılmıştır. UBP içinde başlayan yarış, Tahsin Beyin demokrasi dışı darbeci yanını açığa çıkarmıştır.”