CTP ve ÖRP’li gençler Kıbrıs sorununu konuştu

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü ve Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Gençlik Kolları Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirmek ve görüş alış verisinde bulunmak üzere bir araya geldi.

CTP Gençlik Örgütünün daveti üzerine dün (24 Mart Pazartesi) CTP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, her iki parti gençlik yöneticileri de hazır bulundu.

Görüşmede sırasında konuşan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy, 21 Mart görüşmesiyle yeni bir aşamaya giren Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin mutlu sona ulaşılabilmesi için gençlik örgütlerinin gelinen bu aşamayı çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm bulunabilmesi için her gençlik örgütünün üzerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmesinin önemine değinen Akansoy, bunun Kıbrıs sorununa bulunacak olan bir çözümün parçası olacağını vurgulayarak gençlik örgütlerine çok büyük iş düştüğünü belirtti.

Akansoy konuşmasında, gençlerin 2004 yılındaki referandumda  evet çıkmasında en büyük rolü oynadıklarını anımsatarak, “Gençlerin gelinen bu süreçte Kıbrıs’ta sağlanacak barışın en büyük savunucusu ve destekleyicisi olacağından hiç bir kuşkum yok. Bu bilinçle hareket edecek olan CTP Gençlik Örgütü eylemliliğini bu amaç doğrultusunda sürdürecektir.” dedi.

ÖRP Gençlik Kolları Koordinatörü Özgen Görgüner de konuşmasında, hem hükümet ortağı hem de Kıbrıs Türk halkının en köklü ve deneyimli partisi CTP’nin gençlik örgütünü ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti belirterek, Kıbrıs sorununda yaşanan yeni süreçte iki parti gençlik örgütlerinin bu sürece ne gibi katkı yapabilecekleri ve ortak değerler konusunda nasıl bir işbirliğine gidilebileceği noktasında görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti. Parti gençlik örgütlerinin ileriye yönelik  kurumsallaşma ve profesyonellik konularında da ne gibi atılımlar yapabilecekleriyle ilgili konuşan Görgüner, Kıbrıs Türk gençliğinin dünyada yerini alabilmesi için Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüm noktasında nasıl bir işbirliği yapabileceklerini tartışmaları gerektiğini sözlerine ekledi.