“Birleşik bir Kıbrıs olacaksa Kuzey Kıbrıs bunun altında ezilmemeli”

 CTP heyeti Alman Sosyal demokrat parti yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerle  Almanya’daki temaslarına başladı…

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu başkanlığındaki CTP heyeti, 8 Nisan Salı günü gittikleri Almanya’da temaslarına başladı. Ziyaretlerinin ilk iki gününde Alman Sosyal Demokrat partisi (SDP) yetkilileri ile görüşen heyete dayanışma mesajları verildi. CTP-BG gebel sekreteriÖmer Kalyoncu, CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Ünal Fındık ve Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu’ndan oluşan CTP heyetine ziyaretleri sırasında AP eski milletvekili Ozan Ceyhun eşlik etti.

Heyet Almanya ziyaretlerinin ilk günü olan 8 Nisan Salı günü SDP Meclis Grup Başkan Yardımcısı, eski Federal Savunma  Müsteşarı Walter Kolbow ile görüştü.

Olumlu bir havada geçen görüşmede Kolbow, Hristofias’ın seçilmesiyle Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını ve sorunun çözülmesi için koşulların şimdi iyi olduğunu söyledi.

Görüşmede konuşan CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Kıbrıs Türk tarafının referandumda “evet” diyen taraf olarak çözüme hazır olduğunu ve bulunacak çözümün BM parametrelerinde olması gerektiğini başta AKEL olmak üzere görüştükleri Kıbrıs Rum siyasi partilerine anlattıklarını kaydederek BM çözüm planının da bu parametreler içerisinde yer aldığını, sıfırdan başlamanın süreci uzatacağını söyledi.

Kolbow: CTP ile ilişkilerimiz iyi

SDP’nin CTP ile olan ilişkilerinin son derece iyi olduğuna dikkat çeken SDP Meclis Grup Başkan Yardımcısı, eski Federal Savunma  Müsteşarı Walter Kolbow ise buna karşın AKEL ile olan ilişkilerinin yeterli olmadığını kaydetti. Seçimlerin ardından AKEL’in halk desteğini alan bir sol parti olduğunu gördüklerini de ifade eden Kolhow, bu nedenle bu partiyle olan ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Kolbow’un olası bir çözüm karşısında Türk askerinin nasıl bir tutum izleyeceği şeklindeki sorusu üzerine CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, referandumda Rum tarafı evet demiş olsaydı bugün adada asker olmayacağına işaret etti. CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Ünal Fındık ise Hristofias’ın seçilmesinin önemine işaret ederek, “Rumlar, bölünmenin kalıcılaşması tehdidi ile Papadopulos’u terk ederek Hristofias’ı seçtiler. Bu unutulmamalıdır. Bunun için BM ve AB bu tehdidi Rumlara hissettirmelidir. Bu amaçla AB doğrudan ticaret tüzüğünü geçirmelidir. Çözüm yolunda olumlu adımlar var diye bu unutulmamalı aksi durumda Rumlar çözüme olumlu yaklaşmazlar” şeklinde konuştu. Kolbow ise  bu saptamanın doğru olduğunu belirterek, AB’nin üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

Hubertus Heil

CTP-BG heyeti Almanya ziyaretinin ikinci günündeki ilk görüşmeyi ise SDP Genel Sekreteri ve SDP Federal milletvekili Hubertus Heil ile parti Genel Merkezi olan Willy Brant Evi’nde gerçekleştirdi.

Görüşmede özetle Kıbrıs sorununun geldiği aşamayı ve 21 Mart tarihinde iki liderin bir araya gelmesi ile başlayan yeni süreci aktaran CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, buna en başta CTP-BG’nin sevindiğini söyledi. Kalyoncu, komisyonların kurulma aşamasında olduğunu, iki lider arasındaki kapsamlı görüşmelerin de Haziran sonuna doğru başlayabileceğini kaydetti.

Rum tarafının AB üyeliğini kullanıp Türkiye’nin AB üyeliği sürecinden yararlanarak kendi istediği çözümü Kıbrıslı Türklere dayatmak istediğine işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, “Bunun haksızlık olduğunu düşünüyoruz, çünkü Kıbrıslı Türkler ortaya birleşik Kıbrıs’tan yana bir tavır koymuşlardır.” dedi. Kalyoncu,  her iki tarafında kabul edebileceği bir çözümün gecikmesinin, dünya ile ilişki kurma yönünde cezalı olan Kıbrıs Türklerinin cezasının uzaması anlamına geleceğini sözlerine ekledi.

CTP heyetini ağırlamaktan ve iki parti arasındaki ilişkilerin özellikle son zamanlarda gösterdiği gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren SDP Genel Sekreteri  Kıbrıs’ta yaşanmakta olan gelişmelerin sevindirici olduğunu  vurguladı.

Hubertus Heil de bu yeni süreçte iki tarafın da çok dikkatli olması gerektiğini belirterek,  “Soruna yönelik açılımınız beni etkiledi. Size yönelik izolasyonların kaldırılması ile Türkiye’nin limanları ile hava sahasını Kıbrıs Cumhuriyeti’ne açması çok doğru bir çözüm olur. Böylece Türkiye’nin kapalı olan başlıkların açılması ve AB üyeliği sürecinin önü açılmış olur” şeklinde konuştu

Hubertus Heil, Kıbrıs’ta bir pencere açılması ve hızla çözüme yönelmesi olumlu gelişmeler  olmakla birlikte bazı gerçeklerin de varlığına dikkat çekerek, “Bu süreç bir adım ileri, iki adım geri olabilir. Bu nedenle iki taraf da çok dikkatli olmalıdır” dedi.

Kars: Kuzey Kıbrıs ezilmemeli

CTP-BG heyeti Heil’le olan görüşmesinin ardından aynı gün saat 12:30’da Alman-Türk Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı ve SPD Federal milletvekili Johannes Kahrs ile görüştü.

Kahrs görüşme sırasında özetle Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde kullanılmasını istemediğini, Almanya’nın AB’nin motoru olduğunu ve Almanya yürürse AB’nin de Fransa’nın da yürüyeceğini söyledi.

Kahrs AB’nin bugüne kadar Güney Kıbrıs’a dünyanın parasını aktardığını, şimdi aynı şeyi kuzey için de yapması gerektiğinin de altını çizerek, “Birleşik bir Kıbrıs olacaksa Kuzey Kıbrıs bunu altında ezilmemeli, eşit koşulların sağlanması gerekir bu çok önemlidir” dedi.

CTP heyeti daha sonra SPD federal milletvekili ve eski Ulaştırma Bakanı Kurt Bodewig ile görüştü ve KORGU-Türkei Olağanüstü Toplantısına katıldı. Daha sonra eski federal milletvekili Eckhardt ile bir araya gelen heyet, akşam Alman Yeşiller Partisi milletvekilleri ile Federal Parlamentoda buluştu.

CTP-BG heyeti bugün Sol Parti federal milletvekili Hüseyin Kenan Aydın ve aynı partiye mensup bazı milletvekilleri, Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat ve yönetim kurulu üyeleri, SPD Federal Meclis Grubu Başkan. Yardımcısı SPD federal milletvekili Ute Kumpf ve SDP federal Milletvekili Gregor Amann ile biraraya gelecek.

11 Nisan Perşembe günü SDP federal milletvekili Lale Akgün ile görüşecek olan heyet aynı gün Berlin’den ayrılacak.