CTP-BG Kadın Örgütü Mağusa İlçesi’nden Kıbrıs Türk kültürünü yaşatma çabalarına katkı…

CTP-BG Kadın Örgütü Mağusa İlçesi, geçen yıl mayıs ayında düzenlenen sergide yer alan 1930-1970 yılları arasındaki düğün fotoğraflarını kitaplaştırarak, Kıbrıs Türk kültürünün nesillerden nesillere aktarılması çabalarına katkıda bulundu.

Serginin gördüğü büyük ilgi ve sergiyi gezenlerin taleplerini de göz önüne alan CTP-BG Kadın Örgütü Mağusa İlçesi, bir yıllık bir çalışma sonucunda sergide yer alan fotoğrafları “Geçmişten Kıbrıs Düğün Fotoğrafları” adı altında kitaplaştırdı.

16 Mart Cuma gün saat 15.230’da Mağusa Suriçi Bandabuliya’da yapılacak kokteylde tanıtılacak olan çalışmayla ilgili olarak CTP-BG Kadın Örgütü Mağusa İlçe Başkanı Dudu Soyer şu açıklamayı yaptı:

“Kıbrıs Türkü kendine özgü kültürü, adetleri, gelenekleri olan bir toplumdur. Yıllarca kültürüne sahip çıkarak bu topraklarda varlığını sürdürmüştür.

İngiliz sömürge döneminde bile kültürüne,  adetlerine,  göreneklerine hep sahip çıkmış ve yaşatmıştır. Ne yazık ki bugün hem varlığımız, hem kültürümüz tehlike altındadır. Kıbrıs Türküne başka bir model çizilip, kültürümüz,  adetlerimiz,  göreneklerimiz unutturulmaya çalışılıyor. Bizler bunlara fırsat vermeyip,  kültürümüze her zaman olduğu gibi sahip çıkarak varlığımızı korumamız gerekir. İşte bu nedenle CTP-BG Mağusa Kadın Örgütü,  hem kültürümüze sahip çıkmak, hem de geçmişimizle kucaklaşmak için geçtiğimiz yıl  1930’lardan 1970’lere kadar “ Kıbrıs Düğün Fotoğrafları “ sergisini gerçekleştirdi. Sergiyi ziyaret edenler bu uğraş ve emeğin daha ileri bir aşamaya getirilmesini bizden talep etmişlerdir. Bizler de bu çalışmayı kitaplaştırma,  bizden sonraki nesillere bir veri olarak bırakma sözü verdik. Uzun ve özverili çalışmanın sonucunda kitabı halkımızla buluşturma aşamasına geldik.

 “8 Mart Dünya  Emekçi Kadınlar Günü “ etkinlikleri çerçevesinde “ Geçmişten Kıbrıs Düğün Fotoğrafları “  isimli kitabın tanıtım kokteyli 16 mart 2012 Cuma günü saat 15.30’da Mağusa Suriçi Bandabuliya’da gerçekleşecektir. Bir toplum geçmişine sahip çıkmadan geleceği kuramaz bilinciyle tüm halkımızı bekliyoruz”

 

CTP Basın Bürosu