Mağusa’da Başkan Oktay Kayalp

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 26. Olağan Kurultayı’nı gerçekleştirmek için başlattığı ilçe kongrelerine dün akşam Mağusa ile devam etti. Seçimsiz geçen 22. Mağusa Olağan Kongresi’nde başkanlığa, tek aday olan Oktay Kayalp getirildi.

Yönetim ve disiplin kurullarının da belirlendiği kongre, İlçe Sekreteri Erdoğan Sabriler’in yaptığı açılış konuşması ile başladı. Demokrasi Şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından faaliyet raporu ve mali rapor okunarak aklandı. Kongreye Genel Başkan Mehmet Ali Talat, Genel Sekreter Tufan Erhürman, MYK üyeleri ve milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı.

TALAT: YENİ SÜRECİN ÖNCÜSÜ YİNE CTP OLACAK
Kongrede konuşan Genel Başkan Mehmet Ali Talat, önümüzdeki sürecin önemli gelişmelere gebe olduğunu, hem Kıbrıs Sorununda önemli gelişmeler yaşandığını hem de UBP-DP Azınlık Hükümeti’nin yasal olmayan icraatları karşısında ülkede kaos yaşandığını vurguladı. CTP için en önemli konu olan Kıbrıs Sorunu’nun çözümü sürecinde CTP’nin yine öncü rol oynamak durumunda olacağını kaydeden Talat, “Öte yandan bu hükümetin aldığı kararların arka arkaya yargıya toslaması, bundan çark etmeleri ve hiçbir kararlarının arkasında duramamaları bu hükümetin ne kadar zayıf bir hükümet olduğunu göstermektedir. Meclis’te azınlık olan, hiçbir yasa geçirme kapasitesi olmayan bu hükümetin karşısında elbette ki CTP duracaktır, durması gerekiyor. Aksi takdirde bizi bekleyen görevleri yerine getiremeyiz” dedi.

MAĞUSA’DA YAŞANAN BÖLÜNMEYİ BİRLİKTE ENGELLEMELİYİZ
Mağusa İlçesi’nde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını, Mağusa’da yaşanan bölünmenin parti merkezini ve bütün ilçeleri ciddi şekilde rahatsız ettiğini kaydeden Talat, “Halkımız için neler yapabileceğimizi düşüneceğimize, konuşacağımıza, kahvede sokakta birbirini çekiştiren insanlarla karşılaşıyoruz. Bunlar olduğu sürece partinin ayağa kalkması, birlik bütünlüğünü sağlaması ve üzerine düşen görevi yerine getirmesi mümkün değildir. Bunları önlemek de en başta yöneticilerindir ancak üyelerimize de çok iş düşmektedir. Bu akşam burada bulunmayan ismi parti ile bütünleşen insanlarımız var. Bunlar olacak şey değil, kabul edilecek şey değil” dedi.

BİRBİRİMİZİ KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK!
CTP’ye sadece partililerin değil halkın, toplumun sahip çıkması beklentisi içinde olduklarını kaydeden Talat, bu toplumu düzlüğe çıkaracak tek partinin CTP olduğunu, partinin bunları yaşama lüksü olmadığını belirtti. Talat, “Mağusa Kongresi’nin bir dönüm noktası olmasını diliyorum. Kurultayla birlikte yeni bir yönetim, yeni bir dönem başlayacak. Hep birlikte seçilecek olan arkadaşlara omuz vereceğiz. Onları bu partiyi daha güçlü hale getirme çabalarında destekleyeceğiz ama öncelikle ilçelerde birlik ve bütünlüğü sağlayacağız. Mağusa’da yıllarca omuz omuza mücadele eden arkadaşlarımızın tekrar buluşmasını hep birlikte sağlayalım. Birbirimizi kaybetme lüksümüz yoktur. Ne demişti Naci Talat? ‘Biz birbirimizi yolda bulmadık’. Mücadele içinde bulduk, mücadele içinde tanıştık. Sonradan bazı bozulmalar olsa da, bu ülkenin en temiz, en dürüst, en şaibesiz partisi elbette ki CTP’dir. Mağusa’dan başlayarak bu zafiyetlerimizi ortadan kaldırmalıyız. Bu kongrenin dönüm noktası olmasını diliyorum. Ben elimden geleni yapacağım” dedi.

ŞAHALİ: BUGÜN İLK GÜNDÜR
Görevi devreden İlçe Başkanı Erkut Şahali ise ülkeyi daha huzurlu, daha güvenli, insan onuruna yaraşır bir yer haline getirmeye çalışan yoldaşlarını selamlayarak başladığı konuşmasında, kongrelerin muhasebe ve muhakeme olanağı sağlayan önemli günler olduğunu söyledi. “Yeni CTP’yi yeni günlere ulaştıracak olan buradaki başlangıçtır” diyen Şahali, partinin kendileri için esas olduğunu, bu nedenle teker teker hiç kimsenin partiden daha değerli olmadığını, hep birlikte değerli olunduğunu belirterek üyelerin bu inançla katkılarını ortaya koymalarını istedi. Şahali, “Eğer bizi biz yapan değerleri yeniden hatırlar ve ödünsüz çalışmaya bugün yeniden burada söz verirsek iyi bir ekip oluruz. İyi bir parti olarak da iyi bir ülke yaratabiliriz” dedi. Şahali sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün unutmak için ilk gündür ve bugün hatırlamak için de ilk gündür. Bizi biz yapan koşullara bağlılığı hatırlamanın günü bugündür. Barış arzusunu, eşitlik tutkusunu hatırlamak ve inatla bu ülkeyi daha demokratik bir sistemle kurgulamak bakımından ilk gün olmasını sağlamalıyız. El ele, omuz omuza, yan yana, safları sıklaştırarak… Bunlara uygun davranmak için bugün ilk gündür. Bizi gururlandıran, rakipleri korkutan, çelik gibi bir örgütümüzün olması ve disiplinimizdi. Bugün bu noktanın gerisindeyiz. Eksikliklerimizi gidermek ve yeniden çelik gibi bir örgüt olmak için çalışmaya başlayacağımız ilk gündür bugün. 22’inci dönem gerçekten yeni bir dönemdir. Aşınmış değerlerimizin yeniden yeşereceği, bu topluma liderlik edeceğimiz ilk gündür.”

KAYALP: MAĞUSA’DA BİRİNCİ PARTİ ÇIKACAĞIZ
Kongrede tek aday olan ve başkanlığa getirilen Oktay Kayalp, başkan olarak gerçekleştirdiği ilk konuşmasında, önümüzdeki seçimlerde ekibiyle birlikte Mağusa’da partiyi birinci parti çıkarma sözü verdi. Yaptığı konuşmada, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, Kıbrıs Sorununda kritik gelişmeler yaşandığını ve hükümetin üretken sektörler üzerinde yarattığı sıkıntıyı aktaran Kayalp, “Aynı zamanda genel başkanın ifade ettiği gibi ilçemizde geçmişe dönük bazı sıkıntılar yaşandı. Umut ederim bugün bir milat olur ve bugünden itibaren partimizin birliği ve bütünlüğü için hep birlikte çalışmaya başlarız ve bu milat bizi bütünleştirir” dedi. Partinin çimentosunun tüzüğü ve programı olduğunu vurgulayan Kayalp, bu birlikteliğin sürdürülebilir olmasının koşulunun demokratik merkeziyetçilik ilkelerinin harfiyen uygulanması olduğunu belirtti. “Bu ilkelere bağlı çalışırsak Partimiz bir bütün olarak hareket etmeyi başarır. Size şunu taahhüt ederim ki tüm partililerimizi, üyelerimizi, sempatizanlarımızı, hiçbir ayrım yapmadan, tümünün parti çalışmalarına katılmasını sağlayarak kucaklayacağız” dedi.
Önümüzdeki üç yıllık görev süresince bir genel, bir yerel seçim olacağını, genel seçimde partinin birinci parti çıkması için çalışacaklarını, yerel seçimlerde ise Mağusa’ya bağlı 10 belediyeyi CTP’ye kazandırma çabasında olacaklarını kaydeden Kayalp, “Hedefimiz budur. Yerel yönetimlerde marka olan CTP’yi bütün Mağusa ilçesine hakim kılacağız. Partimiz, yine birlikte yeni CTP şiarıyla genel kurula gidiyor. CTP kimdir? CTP sizsiniz, biziz, burada bulunan herkestir. İnanıyorum ki gelecek dönemde Mağusa İlçesi geçmişteki başarılarının üstüne katarak büyümeye, güçlenmeye, örnek olmaya devam edecek” dedi.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULLARI BELİRLENDİ
Seçimsiz belirlenen Yönetim Kurulu’nda yer alan isimler şunlar oldu: Burak Kumsal, Cemal Mert, Çimen Varer, Erdoğan Sabriler, Erhan Tatlıses, Erol Adalıer, Mehmet Kinel, Sertaç Yalçın, Sıdıka Özdoğan, Tijen Coşar…

Disiplin Kurulu’nda ise Osman Kocatürk, Özgür Dayıoğlu ve Saffet Mehmetalioğulları yer aldı.