CTP’den Avrupalı dostlara mektup

CTP-BG, Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na yeniden seçilen Martin Schulz ve AP Sosyal Demokrat Grup Başkanlığı’na seçilen Gianni Pittella’yı kutladı. CTP Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan tarafından CTP Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu adına gönderilen tebrik mesajında Schulz ve Pittella’nın daha adil bir Avrupa için çalışacağına inanç belirtildi ve görev süreleri boyunca başarı dilendi.

Mesajda, Avrupa Sosyalistleri Partisi ve AP Sosyal Demokrat Grubun gözlemci üyesi olan CTP’nin Avrupa’nın siyasi konularda çalışmalarına katılacağı ayrıca Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu’ndaki sesinin duyurulması ve doğrudan temsiliyetinin sağlanması için birlikte çalışmaya devam edeceği vurgulandı. Mesajda ayrıca Kıbrıs’ta BM ölçütlerinde iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüme ulaşılmasının ve Kıbrıslı Türklerin de Avrupa ailesi içinde hak ettiği saygın yeri almasının öneminin altı çizildi.
Martin Schulz Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na iki kez üst üste seçilen ilk siyasetçi olurken, 191 milletvekili ile Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük ikinci grup olan Sosyal Demokrat Gruba yeni dönemde İtalyan Gianni Pittella başkanlık edecek.