Kadın Örgütü’nden milletvekili Doğuş Derya’ya destek

CTP Kadın Örgütü, Lefkoşa milletvekili Doğuş Derya’ya karşı yapılan hakarete varan saldırıları şiddetle kınadı. Genel Başkan Sibel Sorakın imzalı açıklamada bu ülkede yaşayan tüm bireylerin ülkenin yasalarına uymak zorunda olduğu vurgulandı.

Açıklama şöyle:

CTP Lefkoşa milletvekilimiz Doğuş Derya’ya, sahte hesapların arkasına saklanarak sosyal medyada yapılan saldırı ve linç girişimlerini Kadın Örgütü olarak kınıyoruz.

Siyasi görüşü ne olursa olsun hiçbir kadının hiçbir insanın bu şekilde taciz edilmesi kabul edilemez. Demokrasinin gereği olan eleştiri kültürünün gelişmemesi, yapılan yorumlarda üslubun aşılması ve insan haklarına yapılan bu saldırı, ilerici tüm güçler tarafından da şiddetle kınanmalıdır.

Özgürlüklerin savunucusu olan Partimiz, gelişen teknolojinin insan haklarını ihlal etmede yarattığı kolaylığı ortadan kaldıracak, kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı paylaşımları cezalandıracak Bilişim Suçları Yasası’nın derhal Meclis’ten geçmesini beklemektedir.

Küçük toplumlarda bu tür saldırıların yarattığı etkilerin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Kadının politika yapmasına engel olmaya yönelik bu saldırılar kadınlarımızı kesinlikle yıldırmayacaktır.

Milletvekilimiz Doğuş Derya’ya yapılan bu saldırıyı insan haklarına yapılmış bir saldırı olarak değerlendirirken en temel insan haklarından olan ifade özgürlüğünün katledilmesine de seyirci kalmayacağız. Bir ülkede bir milletvekili görüşünü özgürce ifade edemeyecekse çağdaş bir ülke olduğumuzu savunmak da gerçeklerle bağdaşmayacaktır.

Öte yandan bir üniversitemizde öğrenciler arasında çıkan kavgaya şiddet karışması da tarafımızdan hoş karşılanmamaktadır. Bu ülkede yer alan tüm bireyler bu ülkenin yasal mevzuatına uymak zorundadır. Toplumu bölen, nefret söylemiyle ayrımcılığı körükleyen tüm anlayışlarla Partimiz tarih boyunca mücadele etmiştir ve etmeye de devam edecektir.

Sibel Sorakın
CTP Kadın Örgütü Genel Başkanı
11.04.2014