CTP sokakta: İskele belediyelerinin icraatları incelendi

Cumhuriyetçi Türk Partisi, ‘sokaktayız’ adı altında yaz boyunca sürdürdüğü gezilere dün Mehmetçik ve Erenköy ile devam etti. Zeka Bey Tohum Merkezi’ni ve Erenköy Lisesi’ni gezen partililer belediyelerin icraatları hakkında bilgi aldı.

Genel Sekreter Tufan Erhürman, Örgüt Sekreteri Erdoğan Sorakın ve Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu Ahmet Barçın’ın katıldığı ziyaretlerde bölge halkı ile sohbetler de gerçekleştirildi. Erenköy ziyaretine CTP İskele milletvekili Biray Hamzaoğulları eşlik ederken Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de bölgedeki yatırımları ve Zeka Bey Tohum Merkezi’ni partililere gezdirdi.

ERHÜRMAN: MEHMETÇİK BELEDİYESİ BİR İLKİ BAŞARDI
CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman ziyaretlerin ardından yaptığı açıklamada ülkede ilk olma özelliği taşıyan ve Mehmetçik Belediyesi tarafından hayata geçirilen Zeka Bey Tohum Merkezi’nin çok önemli bir görevi yerine getirdiğini ve ata tohumların/yerli tohumların nesilden nesile aktarılması için gösterilen çabanın takdir edilmesi gerektiğini belirtti. Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ve merkez çalışanlarından bilgi alan Erhürman, ekim alanları gezerek ürünleri yerinde inceledi. Erhürman belediyenin uygulamasının tüm ülkeye örnek olmasını diledi.

SARIÇİZMELİ: TOPLUMUN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Merkezin hayata geçmesinde üstün çaba ortaya koyan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli verdiği bilgilerde genetiği ile oynanmamış yerli tohumların toplum sağlığı için önemine değindi. Tohumların yaygınlaştırılması için çok çalıştıklarını belirten Sarıçizmeli, “Aslında bu üç bacaklı bir proje. Öncelikle ata tohumlarını ev ev köy köy gezerek bulduk. Ardından bu tohumları çoğaltarak üreticiye ulaştırdık ve şimdi ürünleri alır almaz kuracağımız ‘yeryüzü pazarlarında’ bunların satışını yapacağız. Amacımız hem yerel kalkınmayı özendirmek hem yerli üreticiye destek olmak hem de tüketiciye sağlıklı tohumlardan elde edilen ürünleri ulaştırmak” dedi.