Alman SPD kurultayında dünya zirvesi: Kıbrıs’tan CTP katıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 9-12 Aralıkta Berlin’de düzenlenen Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD)’nin kurultayına katıldı. Dört gün sürecek olan kurultayda CTP, milletvekili Armağan Candan tarafından temsil ediliyor. Kıbrıs’tan sadece CTP’nin katıldığı kurultay dünyadaki 45 farklı ülkeden 300’den fazla lider, politikacı, diplomat ve siyasi parti temsilcisini bir araya getirdi.

Almanya dışişleri bakanı Frank Walter Steinmeier, Fransa eski başbakanı Jean Marc Ayrault, Fransa başbakanı Manuel Valls, İtalya eski başbakanı ve dışişleri bakanı Massimo Dallem, Portekiz başbakanı Antonio Costa, Brezilya eski devlet başkanı Lula Da Silva, CTP’nin gözlemci üye olduğu Avrupa Sosyalistleri Partisi PES’in başkanı Sergei Stanishev, Avrupa Parlamentosu başkanı Martin Schulz, AB dış politika yüksek temsilcisi Federica Mogherini gibi isimlerin uluslar arası katılım sağladığı kurultayın ana konusu dünyanın ortak gündemi olan mülteci krizi ve güvenlik sorunları etrafında şekillendi.

KURULTAYDA TEK ADAY
Kurultayda SPD’nin dış işleri ve güvenlik politikası, mülteci politikası, aile politikası, demokrasinin güçlendirilmesi, çalışma politikası, dijital politikalar ele alınıyor. Ayrıca Avrupa politikası ve transatlantik serbest ticaret anlaşmasına ilişkin kararlar da alınmakta. Mülteci krizi konusunda ortak Avrupa Mülteci Politikası oluşturulması ve sorumluluğun paylaşılması, Suriye’ye acil siyasi çözüm, IŞİD ve uluslar arası terörizm ile mücadele, Avrupa’nın birliği ve ortak değerlerine sahip çıkma, Avrupa’da yükselen İslamofobia ve aşırı sağ ile mücadele, Türkiye ile işbirliğin önemi, İran ile sağlanan uzlaşının önemi gibi konular kurultayın gündeminde yer alıyor. Kurultayda tek aday şu anki SPD genel başkanı Sigmar Gabriel.”

CANDAN: GÖÇ NEDENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI
Kurultayı değerlendiren CTP milletvekili Armağan Candan, kurultayda mülteci krizi ve uluslararası terörizmin Avrupa’yı, Avrupa yapan değerleri sarsmaması gerektiğinin vurgulandığının altını çizdi. Avrupa’nın yaşanlardan dersler çıkarmakta olduğunu aktaran Candan, dünya ülkelerinin mülteci krizini yaratan nedenleri ortadan kaldırma gibi bir sorumluluğu olduğunu belirterek kurultayda İslam dininin uluslararası terörizmden sorumlu tutulamayacağı yönünde görüş belirtilmesinin olumlu olduğunu vurguladı. Candan kurultayda, IŞİD’in her şeyden önce Irak ve Suriye’de yaşayanları tehdit ettiğinin, göçlerin bu nedenle yaşandığının tartışıldığını kaydetti. Candan, “Buradaki konuşmalarda Avrupalılar, Rusya, ABD, Körfez ülkeleri, Türkiye, Suriyeliler bir araya gelip Suriye’ye siyasi çözümü hep birlikte bulmalı deniliyor. Bu çok doğru. Bu krizi, bu düğümü çözmenin yolu tarafların bir araya gelmesi ve insanlığın ortak çıkarları için kararlar almasıdır” dedi.