CTP hekimlerle görüştü: Sorunları birlikte çözeceğiz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Dr. Sıla Usar İncirli başkanlığındaki Tıp-İş heyetini kabul etti. Kamu sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunları görüşmek üzere Erhürman tarafından davet edilen heyetle yapılan görüşmede, kamu hastanelerinde yaşanan sorunlar ele alındı. Kabulde CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın ve Örgütlenme Sekreteri Ahmet Gülle hazır bulundu.

ERHÜRMAN: DAHA GÜÇLÜ BİR SAĞLIK SİSTEMİ ÖNGÖRÜYORUZ
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, parti olarak kamuda daha güçlü bir sağlık sistemi öngördüklerinin altını çizdi. Sağlık alanında yaşanan sorunun göstere göstere geldiğini dile getiren Erhürman, mahkemenin hekimlerle ilgili aldığı kararda altı aylık süre tanımasının da sorunun çözümü için bir fırsat olarak değerlendirilmesinin gerektiğini ifade etti. Sorunun altı ay içerisinde çözülmesi gerektiğini anımsatan Erhürman, CTP’nin muhalefet partisi olduğunu ancak bunun seyirci kalacakları anlamını taşımadığını vurguladı. Mahkemenin aldığı kararın gereklerinin altı ayın sonunda yerine getirilmemesi durumunda kamu hastanelerinin hizmet veremeyecek konuma gelebileceklerinin altını çizen Erhürman, bunun da özellikle daha dar gelirli olan insanların sağlık hizmetlerinden yararlanamamaları anlamına geldiğini belirtti.

“AKTİF DESTEK VERECEĞİZ”
Erhürman, sorunun çözülmesi için aktif destek vereceklerini ve gerekirse taraflar arasında arabuluculuk yapacak parti konumunda olacaklarını ifade etti. Tıp-İş’le yaptıkları görüşmenin ardından Serbest Çalışan Hekimler Birliği’yle de görüşme talep edeceklerini kaydeden Erhürman, ardından Sağlık Bakanlığı ile de görüşeceklerini söyledi. Erhürman, sorunun kamuda çalışan hekimlerle serbest çalışan hekimler arasında bir tartışma yaşanıyor gibi gösterilmesinin de siyaseten son derece yanlış olduğunu vurguladı.

İNCİRLİ: SİSTEMDEKİ TIKANIKLIĞIN SORUMLUSU HEKİMLERMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR
Tıp-İş Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli ise sağlık sisteminde yaşanan tıkanıklığın sorumlusunun hekimlermiş gibi gösterilmeye çalışıldığını vurguladı. Kendilerinin CTP’yi bu ülkede sosyal devlet ve sosyal hakların savunucusu olarak gördüklerini dile getiren İncirli, Erhürman’ın aktardığı görüşlerin hem kendileri hem de ülke için son derece değerli olduğunu belirtti. CTP’nin sürece katılımcı bir şekilde katkı koymasını beklediklerini kaydeden İncirli, ülkedeki kamu sağlık hizmetlerinin yıllardır devlet eliyle çökertilmeye çalışıldığını aktardı.

“HEKİM VE HEMŞİRE AÇIKLARI KAPATILMIYOR”
Yeni hastanelerin yapılmadığını, hekim ve hemşire açığının da kapatılmadığını dile getiren İncirli, hastaların kamu hastanelerinde en iyi hizmeti alsalar bile, kötü koşullarda yattıkları için memnun olmadıklarını ifade etti. Serbest Çalışan Hekimler Birliği’yle aralarında bir kutuplaşma yaratılmak istendiğinin de altını çizen Sıla Usar İncirli, bunun doğru olmadığını çünkü kendilerinin de onların da birer sağlık emekçisi olduğunu söyledi. İncirli, yaratılmak istenen ortamda siyasetin kendini soyutlamaya çalıştığını ve bunun da insanlara zarar verdiğini söyledi.

“TAM GÜN SAĞLIK HİZMETİ SİSTEMİNDEN VAZGEÇMEDİK”
Kamuda çalışan hekimlerin tam gün sağlık hizmetine geçmekten vazgeçmediğini ifade eden İncirli, özlük haklarının yerine getirilmesi halinde hemen bu sisteme geçebileceklerini kaydetti. Özlük haklarının verilmeden bu sisteme geçilmesi halinde sistemde çok büyük sıkıntılar yaşanacağının altını çizen İncirli, “Son dönemde kamuda çalışan hekimlerin istifalarında artış var. Hekimlerin çalışmaya ihtiyacı var ve biz sendika olarak hekimlerin iyi koşullarda çalışmasını istiyoruz. Devletin yapması gereken hekimlere hak ettiği özlük haklarını vermektir ancak hükümetten böyle bir ciddiyet, bir çalışma göremiyoruz. Bu sorun yılların sorunu, birlikte çözmeliyiz” şeklinde konuştu.