Gençler tartışmalı eczacılar tüzüğü için tarafları çalıştaya çağırdı‏

CTP Gençlik Örgütü, tartışma yaratan Eczacılar tüzüğü ile ilgili Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’ni, Sağlık Bakanlığı’nı ve tüzüğe karşı çıkan eczacılık öğrencilerini çalıştay düzenlemeye ve sorunu ortak akılla çözmeye davet etti. Açıklama şöyle:

Son iki hafta içerisinde sosyal medya ve genç arkadaşlarımız aracılığı ile bilgimize gelen ve bugünlerde tartışması yükselerek süren ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) tarafından hazırlanıp Sağlık Bakanlığı’na sunulan “gizli” taslak tüzüğün yankılarını hayretle izliyoruz.

Eczacılık mesleği insan sağlığı açısından doktorlarımızdan sonra gelen en kutsal mesleklerden biri olup, kendini alternatif “iyileştirici” olarak tanımlayan bu meslek grubunun kendileri gibi yakında aralarına katılacak meslektaşları ile gelişen tartışmaların daha düzgün bir zeminde yapılması için çağrıda bulunuyoruz.

Geleceğin eczacıları olarak meslek hayatına adım atacak olan ve gerek ülkemizde gerekse Türkiye ve 3. ülkelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın bugün Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek olan tüzük ile ilgili çekincelerini anlıyor ve aynı şekilde mesleği icra eden eczacıların da gelecek ile ilgili kaygılarını paylaşıyoruz.

Meslek adayı genç arkadaşlarımızın genel tüzük konusunda çekincelerinin lanse edildiği gibi değil, kendilerinin de bu kuşkuları taşıdığını ve bu gibi zorlukların bütün paydaşlar tarafından hep birlikte çözülebileceğinin ve bu yolla da ortak karar çerçevesinde daha sağlıklı bir ortam yaratılacağının düşüncesindeyiz.

Hazırlanan tüzüğün yalnız KTEB tarafından değil, adada mesleği akademik olarak devam ettiren, mesleği kendi özel eczanesini açarak icra eden ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurumu ile ortak bir çalışma yapılarak çözüleceğinin düşüncesinde olup, bu konuda sağlıklı adımlar atılmasını diliyoruz. Yapılacak olan ortak bir çalıştay ile mesleğin geleceği açısından daha öngörülebilir bir yasa tasarlanarak oluşması hem KTEB’ni, hem bu mesleki unvanı alacak olan öğrencileri, hem de Sağlık Bakanlığını oluşacak olan kaostan geri döndürecektir.

CTP Gençlik Örgütü olarak geleceğin eczacıları olacak olan genç öğrenci arkadaşlarımızı mağdur etmemek en büyük sorumluluğumuzdur, bu hususta gelişmelerin takipçisi olacağımızın ve her iki tarafın da çıkarına olacak bir çözüm için çabalayacağımızı belirtmek isteriz.

CTP Gençlik Örgütü