CTP’li kadınlar Sosyalist Enternasyonal toplantısına katıldı

CTP Kadın Örgütü, 28-29 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal Kadın Konsey toplantısına katıldı

CTP Kadın Örgütü, 28-29 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal Kadın Konsey toplantısına katıldı. Kadın Örgütü Genel Sekreteri Emine Yüksel ve Dış İlişkiler Sekreteri Çiçek Göçkün Bayramoğlu’nun katıldığı toplantılarda toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelendirme ve iklim değişikliği konuları ele alındı. Toplantılarda kadınların bütçelere erişim sıkıntısı yaşadığı bunun da cinsiyet rollerinden kaynaklı olduğu ve kadınların yaşadıkları zorlukların erkek egemen bütçelendirme öncelikleri arasında yer bulamadığı konuları öne çıktı. Kadınların bütçelendirme ve finans konularında bilgilendirilmesi ve bu konularda karar alma mekanizmalarında yer almasının önemi vurgulandı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EN ÇOK KADINLARI MAĞDUR EDİYOR
İklim değişikliği konusunda ise su ve yiyecek kaynaklarının kısıtlı olduğu ve giderek kıtlaştığı bu dönemde yine bunun yükünü kadınların çekmek zorunda kaldığı, eve temiz su taşımak veya yiyecek-içecek kaynaklarının idareli kullanımı ve bunun eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları ile başa çıkmak zorunda kaldığı vurgulandı. Yaşlı ve çocuk bakımını da kadınların üstlenmesi nedeniyle sorunların daha da büyüdüğü belirtildi.

YÜKSEL: KOTA TARTIŞMALARI DÜNYANIN HER YERİNDE AYNI
Toplantıyı değerlendiren Kadın Örgütü Genel Sekreteri Emine Yüksel, Sosyalist Enternasyonal’in tüzük değişikleri için Kadın Konseyi’nin önermesi kararlaştırılan cinsiyet kotası konusuna değindi. Yüksel, “İsviçre’de yaşanan tartışmalarda gördük ki kadınlara karşı kullanılan argümanlar ülkemizde kota tartışmaları sırasında yaşanan argümanlarla aynı. Yani kotadan seçilecek olan kadınların ‘nitelikleri’ sorgulanıyor. Bu bizlere gösteriyor ki tüm dünyadaki kadın mücadelesinin temelinde aynı ataerkil sorunlar var. Bu sorunların üstesinden gelmek için bütçeler oluşturulurken toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı ve cinsiyet eşitliğine önem veren eğitim sistemleri kurgulanmalı” dedi.

BAYRAMOĞLU: KADINLAR SU KONUSUNDA SÜRECE KATILMADI
CTP Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Çiçek Göçkün Bayramoğlu ise dünyada yaşanan su sıkıntısına dikkat çekerek Kıbrıs’ta da bu konuda çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Bayramoğlu, “Bizde de finansal kararlar hemen hemen tüm kurumlarda erkekler tarafından alınıyor. Örneğin uzun zamandır yaşanan su sorununda kadınlar sürece katılmadı ama Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kadınları kastederek ‘fasulyeleri tuzlu suda kaynatırlardı’ dedi. Yani suyu kadınlar daha çok kullanıyor ama ne yazık ki ülkemizdeki su tartışmalarında kadınlar yer almadı” dedi.