CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, LB’nin bugün içerisine düştüğü durumdan LTB Başkanı kadar UBP hükümetinin de sorumlu olduğunu vurguladı.

Ulusal Birlik Partisi’nin ülkemizi yönetirken takındığı umursamaz ve vurdumduymaz tavrının bir benzerini de Lefkoşa Türk Belediyesinin yönetiminde yaşamaktayız.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ekonomik kaynaklarının tüketilmesinde; ihalelerde yandaşların kayırılmasında; Lefkoşa Türk Belediyesinin Belediyeler Yasası’na rağmen tefecilerden devlet kefaleti ile altından kalkılamayacak kadar çok borç para almasında; personel sayısının altından kalkılamayacak kadar çoğaltılmasında; Belediye Başkanı kadar, hatta ondan daha çok UBP Hükümetinin sorumluluğu vardır.

Uluslar arası alanda tanınmışlığı ile konu edilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bugün içine düşürüldüğü durum içler acısıdır. Çalışanların maaşlarını alamadıkları için, haklı olarak, başlattıkları grev devam etmektedir. Diğer alacaklılar da alacaklarını tahsil edememektedir. Yollar ve altyapı yatırımları durmuştur. On ikinci gününe giren grev nedeni ile başkent Lefkoşa büyük bir çöplüğe dönüşmüştür. Yakında salgın hastalıkların Lefkoşa’da görülmeye başlaması kaçınılmaz bir son olacaktır. Ülkenin küçüklüğünü ve Lefkoşa’nın dışarıdan çalışan alan bir iş merkezi olduğunu da varsayarsak tehlikenin bütün ülkeyi saracağı ortadadır.

Yani sorun Lefkoşa Belediyesi’nin sorunu olmaktan çıkmış Ülkemizin sorunu olmuştur.

Ülkemizi bekleyen tehlikenin büyüklüğüne rağmen, UBP Hükümeti sorunu çözeceğine Başbakan ve bakanlar kendi konumlarına göre tavır almakta, kapalı kapılar arkasında kendilerine göre hesap kitap yapmaktadırlar.

Bu nedenle de bir yandan sorunun çözümü gecikmekte diğer yandan da çalışanlar ile Lefkoşa halkı karşı karşıya getirilmektedir. Partimizin bahsettiği sorunun çözülmesi grevin yasaklanması değil, tam tersine greve neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

CTP’li Belediye Başkanlarının yönettiği yerel yönetimlerde her yönü ile yaşanan gelişmeler ile Lefkoşa’da yaşananlar arasında mukayese kabul etmeyecek kadar fark vardır.

Bizler CTP-BG olarak, CTP’li belediyelerimizin bilgi birikimlerinden, deneyimlerinden, çağdaş yerel yönetim anlayışlarından ve uluslararası işbirliklerinden partimizde biriktirdiğimiz tecrübelerimizi, Lefkoşa’da yaşayan halkımızın yaşam kalitesini artırmada kullanma kararlılığındayız. Başkentimiz Lefkoşa’nın ve başkentlilerimizin daha güzel bir çevreyi ve daha kaliteli bir yaşamı hak ettiğini biliyoruz.

 

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı