5 Haziran 2020 / 14:26

Doğamız zenginliğimizdir

Günümüzde insanların hayatlarına dokunan iki büyük sorunla mücadele etmek zorundayız. Biri yüzyıllardır devam eden tüketmek yerine üretmek ve üretilenlerin adil paylaşımı mücadelesi, diğeri ise varlık ya da yokluk mücadelesi haline gelen ekoloji mücadelesidir.

Ülkemiz kaynaklarının sonsuz olduğunun, doğanın kendini yenileme kapasitesinin ise sınırsız olduğunun düşünüldüğü zamanlar geride kalmalıdır. Sadece bir noktaya odaklanmak ve ayağımızın altındaki yaşamın kayıp gittiğini görmemek artık doğru yanıtlar vermiyor. Gelinen nokta bize şunu gösterdi ki; nasıl yaşanacağını tartışmaktan öte üzerinde var olduğumuz coğrafyanın yaşanılabilir olması gerekmektedir.
CTP, işte bu bilinçten hareketle, ilgili her kesimden paydaşların da katkısıyla gerçekleştirilen çalıştay sonucunda ekolojik problemlere genel bir çerçeve çizerek, sorunları tespit eden ve çözüm yolları üreten ‘çevre ve ekoloji’ politikası oluşturup kamuoyuyla paylaşmıştır.
Bu politikanın temelinde küreselden en yerelde ülkemize varıncaya kadar ekonomik adaletsizlik başta olmak üzere tüm adaletsizliklerle mücadele ederken, bunu ekolojik değerleri dikkate alarak gerçekleştirmek yatmaktadır. Bunu yaparken de insanın günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli her türlü unsurda adaleti arayan ve bunu da doğa ile savaşarak değil onun bir parçası olup, onun içerisinde yaşamayı sürdürebilecek şekli ortaya koyacak bir düşünce geliştirerek hayata geçirmek kaçınılmazdır.
Yeşil bir gelecek ve yaşanabilir bir çevre yaratabilmenin yegane yolu zenginliğimizin doğamızdan kaynaklandığını fark etmemizdir. Tüm tarafları bu anlayışla hareket etmeye ve daha yaşanabilir bir ülke yaratmaya davet ediyoruz.

Haberi Paylaş:
Tags:

Haber Bültenine Kayıt Yaptırın

Haber bültenimize kayıt yaptırın, partimiz ile ilgili haberler haftalık olarak mailinize gelsin.